Vlas se skládá ze tří částí – meduly, kortexu a kutikuly. Právě kutikula je svrchní část vlasu, o kterou se snažíme dobře pečovat a chránit ji před poškozením – jedná se totiž o ochranný povrch vlasového vlákna. Jen díky dobře opečované kutikule budou vaše vlasy zdravé, plné síly, lesku a odolné vůči vnějším vlivům.
A proč by vás následující řádky měly zajímat? Kolem povrchu vlasu se točí mnoho základních pravidel dobré vlasové péče. Když pochopíte, jak vlas vypadá a funguje, budou vám naše návody o péči dávat větší smysl. Najdete tak odpovědi na to, proč vlasy potřebují kondicionér, proč je potřeba vlasy foukat a jak, jaký význam má styling a termální ochrana, proč nemůžete opakovaně vlasy zesvětlovat.
Vlasová kutikula je složená ze šupinek, které na sebe doléhají. Můžete si ji představit jako šišku, která se otevírá a zavírá. Cílem je, abychom si tyto šupinky uchovali kvalitní, aby na sebe doléhaly a tím byl vlas odolný a chráněný.
Otevírání a zavírání vlasu při umývání
Šupinky se otevírají už při namočení vlasů vodou a aplikací šamponu. Díky tomu mohou z vlasu odejít nečistoty, maz a stylingové produkty. Vlivem otevření vlasové kutikuly jsou mokré a pouze šamponem umyté vlasy velmi křehké a náchylné k narušení. Právě proto je potřeba na vlasy vždy aplikovat kondicionér, který vlasovou kutikulu uzavírá.
Stejně funguje i maska na vlasy, která ale působí hlouběji ve vlasu, a tak potřebuje delší čas na uzavření šupinek. Právě proto je tak zásadní dodržovat dobu působení kondicionéru a masky.
K čemu je dobrý vlasový styling?
O kutikulu pečují i všechny bezoplachové péče a stylingové produkty. Ty dokáží třeba i lehce poškozený vlas vyspravit, svrchní vrstvu vlasu vylepšit, zpevnit. Povrch vlasu je tak chráněný před dalšími vnějšími vlivy jako je třeba česání, nebo sluneční záření. Zjednodušeně řečeno – u více narušených vlasů je potřeba více produktů pro to, abychom šupinky uzavřeli a chránili je.
Jak na kutikulu působí teplo?
Blahodárně! Teplo finálně uzavírá vlasové šupinky – právě proto je potřeba vlasy vždy foukat. Díky termální ochraně na vlasech vznikne ochranný štít, a tak jsou všechny neblahé účinky tepla zažehnány a zbývají pouze benefity.
Velkou roli hraje také kartáč, jehož štětiny uhlazují povrch kutikuly a vlas také leští. Tím jsou vlasy krásně hladké, úplně jiné, než když je foukáte na volno.
V neposlední řadě také musíme vyzdvihnout i hubici fénu, která usměrňuje a kumuluje proud vzduchu. Díky tomu šupinky nerozfoukáváme.
Co vše nepříznivě ovlivňuje kvalitu vlasové kutikuly?
- Neúčinná domácí péče z drogerie
- Nevhodně zvolená péče pro váš vlasový typ
- Nepoužívání kondicionéru
- Nepoužívání termální ochrany
- Příliš horké a nešetrné fény
- Kulmofény
- Nadměrné používání žehličky / kulmy na vlasy
- Nefoukání vlasů přes kartáč
- Foukání vlasů bez hubice
- Nepoužívání termální ochrany
- (Nešetrné nebo dlouhodobé) zesvětlování vlasů
- (Nešetrné) barvení vlasů
Zaujalo vás tohle téma?
Na profilu kadeřnice @ivana.rinchenbachova najdete mnoho mikroskopických pohledů na vlas – jak na kutikulu působí třeba to, že jsou vlasy zesvětlené, nepoužíváte styling, nebo co s vlasy dělá kulmofén. Doporučujeme tento profil pravidelně sledovat!